PressReaderiin kirjaudutaan jatkossa aina palvelun omilla sivuilla www.pressreader.com. Ajantasainen linkki löytyy myös OUTI-verkkokirjaston eKirjasto-sivulta. PressReader-palvelu sisältää yli 7000 sanoma- ja aikakauslehteä 120 eri maasta yli 60 kielellä.
Kirjastojen asiakaspäätteillä ja muilla laitteilla sekä kirjastojen langattomissa verkoissa kirjautumista ei vaadita.
Etäkäytössä palveluun kirjaudutaan seuraavaasti:
- Valitse Sign In → Library or Group → hae oma kirjastosi/kimppasi (Joki, Kainet, OUTI tai Sotkamo) → kirjoita kirjastokorttisi numero ja salasana.
- Voit ohittaa rekisteröitymisen painamalla cancel.
- Palvelu muistaa kirjautumisen 30 päivän ajan, jonka jälkeen tulee kirjautua uudelleen.
- Sama kirjautumistapa toimii myös PressReader-sovelluksessa.
Mahdolliset PressReaderiin tehdyt henkilökohtaiset profiilit on käytävä aktivoimassa uudelleen. Aktivointi tehdään näin:
- Kirjaudu normaalisti sisään kuten ennenkin.
- Mene palvelussa omiin asetuksiinsa.
- Etsi kirjastosi nimi ja kohta, jossa lukee ”unlink”, paina siitä ja kirjaudu ulos.
- Kirjaudu sisään uudelleen, olet kirjautuneena Finna-autentikoinnin läpi ja voit käyttää palvelua normaalisti tästä eteenpäin.
Käyttäjätilin uudelleenaktivointi on tehtävä vain kerran, sen jälkeen tili on automaattisesti käytössä seuraavilla kirjautumiskerroilla.
